nazwa dokumentu: Postanowienie Burmistrza Brzostku z dnia 23 listopada 2015 roku.

BURMISTRZ

BRZOSTKU

 

MKOÅš.6220.12.2015                                                                                     Brzostek, dnia 23.11.2015r.

 

POSTANOWIENIE

 

Na podstawie art. 123 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks PostÄ™powania Administracyjnego (tekst jednolity Dz. U. 2013.267); art. 63 ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostÄ™pnianiu informacji o Å›rodowisku i jego ochronie, udziale spoÅ‚eczeÅ„stwa w ochronie Å›rodowiska oraz o ocenach oddziaÅ‚ywania na Å›rodowisko (tekst jednolity Dz.U. z 2013r,poz. 1235 z póżn. zm.);po zasiÄ™gniÄ™ciu opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Åšrodowiska w Rzeszowie: pismo z dnia 09.11.2015r. znak: WOOÅš.4240.2.42.2015.KR.9 oraz PaÅ„stwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w DÄ™bicy: postanowienie z dnia 29.09.2015r. znak: PSNZ.465-39/15.

 

Postanawiam

 

Nie stwierdzić potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaÅ‚ywania przedsiÄ™wziÄ™cia na Å›rodowisko dla  projektowanej inwestycji pn. „Kanalizacja sanitarna dla ulic Polna, Szkotnia, PrzedmieÅ›cie, 11-go Listopada w Brzostku” stosownie do wszczÄ™tego w dniu 09.09.2015 r. na wniosek Gminy Brzostek, ul. Rynek 1, 39-230 Brzostek postÄ™powania o wydanie decyzji o Å›rodowiskowych uwarunkowaniach.

 

Uzasadnienie

W zwiÄ…zku ze zÅ‚ożonym wnioskiem w dniu 09.09.2015r.  przez GminÄ™ Brzostek ul. Rynek 1, 39-230 Brzostek; dotyczÄ…cym wydania decyzji o Å›rodowiskowych uwarunkowaniach na realizacjÄ™ projektowanej inwestycji pn. „Kanalizacja sanitarna dla ulic Polna, Szkotnia, PrzedmieÅ›cie, 11-go Listopada w Brzostku” ustalono, że nie jest wymagane przeprowadzenie oceny oddziaÅ‚ywania przedsiÄ™wziÄ™cia na Å›rodowisko dla planowanej inwestycji.                                                                                                                                                                                     

Projektowane przedsiÄ™wziÄ™cie zalicza siÄ™ do grupy przedsiÄ™wzięć, dla których przeprowadzenie procedury oceny oddziaÅ‚ywania na Å›rodowisko może być wymagane, na podstawie art. 59 ust. 1 pkt 2 ustawy o udostÄ™pnianiu informacji o Å›rodowisku i jego ochronie, udziale spoÅ‚eczeÅ„stwa w ochronie Å›rodowiska oraz o ocenach oddziaÅ‚ywania na Å›rodowisko w zwiÄ…zku z § 3 ust.1 pkt 79 rozporzÄ…dzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010r. w sprawie przedsiÄ™wzięć mogÄ…cych znaczÄ…co oddziaÅ‚ywać na Å›rodowisko (Dz. U. Nr 213, poz. 1397 z późn. zm.), tj. „sieci kanalizacyjnej o  caÅ‚kowitej dÅ‚ugoÅ›ci przedsiÄ™wziÄ™cia nie mniejszej niż 1 km, z wyÅ‚Ä…czeniem ich przebudowy metodÄ… bezwykopowÄ…, sieci kanalizacji deszczowej zlokalizowanych w pasie drogowym i obszarze kolejowym oraz przyÅ‚Ä…czy do budynków”, których realizacja zgodnie z art. 71 ust. 2 pkt 2 wymaga uzyskania decyzji o Å›rodowiskowych uwarunkowaniach.

 

Dokonano analizy przedsiÄ™wziÄ™cia wzglÄ™dem zapisów art. 63 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostÄ™pnianiu informacji o Å›rodowisku i jego ochronie, udziale spoÅ‚eczeÅ„stwa w ochronie Å›rodowiska oraz o ocenach oddziaÅ‚ywania na Å›rodowisko, celem stwierdzenia czy w analizowanym  przypadku istnieje konieczność przeprowadzenia oceny oddziaÅ‚ywania na Å›rodowisko.

MajÄ…c na uwadze zapisy art. 63 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostÄ™pnianiu informacji o Å›rodowisku i jego ochronie, udziale spoÅ‚eczeÅ„stwa w ochronie Å›rodowiska oraz o ocenach oddziaÅ‚ywania na Å›rodowisko (tekst jednolity Dz.U. z 2013r. poz. 1235 z późn. zm.) dokonano analizy:

1) lokalizacji, skali przedsięwzięcia, wielkości zajmowanego terenu i charakteru inwestycji:

           

UwzglÄ™dniajÄ…c informacje zawarte w karcie informacyjnej przedsiÄ™wziÄ™cia ustalono, że przedmiotem przedsiÄ™wziÄ™cia bÄ™dzie budowa kanalizacji sanitarnej o Å‚Ä…cznej dÅ‚ugoÅ›ci ok 3,045 km w miejscowoÅ›ci Brzostek. Powierzchnia przedmiotowego przedsiÄ™wziÄ™cia obejmuje obszar ok. 19 ha. Poprzez budowÄ™ przedmiotowej kanalizacji zostanÄ… odprowadzone Å›cieki z 71 prywatnych posesji, do istniejÄ…cej oczyszczalni Å›cieków w m. Klecie, która zostaÅ‚a zmodernizowana i obecnie jej przepustowość wynosi 500 m3/d i posiada ona rezerwy pozwalajÄ…ce przyjąć Å›cieki z planowanej kanalizacji.

W czasie realizacji przedsiÄ™wziÄ™cia wystÄ…pi oddziaÅ‚ywanie na klimat akustyczny i jakość powietrza. HaÅ‚as bÄ™dÄ… powodowaÅ‚y maszyny i urzÄ…dzenie budowlane. Faza robót budowlanych bÄ™dzie rozciÄ…gniÄ™ta w czasie, lecz oddziaÅ‚ywania zwiÄ…zane z tym etapem prac ustÄ…piÄ… wraz z zakoÅ„czeniem realizacji przedsiÄ™wziÄ™cia. W celu ograniczenia oddziaÅ‚ywaÅ„ przedsiÄ™wziÄ™cia na powietrze, prace bÄ™dÄ… wykonywane sprawnym sprzÄ™tem. Realizacja planowanego przedsiÄ™wziÄ™cia spowoduje wytworzenie odpadów zwiÄ…zanych z użytkowaniem sprzÄ™tu, pracami ziemnymi oraz funkcjonowaniem zaplecza socjalnego dla pracowników. Przy gospodarowaniu odpadami przestrzegane bÄ™dÄ… ogólne zasady wynikajÄ…ce z ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. 2013 r., poz.21 z późn. zm.).

Projektowana sieć kanalizacji sanitarnej zostanie wÅ‚Ä…czona do istniejÄ…cej sieci kanalizacji sanitarnej, która odprowadza Å›cieki do istniejÄ…cej przepompowni zlokalizowanej na dziaÅ‚ce o nr ewid. 488/5, natomiast koÅ„cowym odbiornikiem Å›cieków sanitarnych bÄ™dzie istniejÄ…ca oczyszczalnia Å›cieków zlokalizowana w m. Klecie.

            Planuje siÄ™ wykonać 3 przekroczenia drogi krajowej – metodÄ… przecisku poziomego, 2 przekroczenia drogi powiatowej – metodÄ… przecisku poziomego oraz przekroczenie potoku DÄ™brna – metodÄ… przewiertu sterowanego.

            Woda na cele socjalne w trakcie realizacji inwestycji bÄ™dzie dostarczana z istniejÄ…cego wodociÄ…gu. CaÅ‚y teren objÄ™ty projektowanÄ… kanalizacja sanitarnÄ… jest zawodociÄ…gowany.

            Dla planowanej inwestycji przewiduje siÄ™ odwodnienie wykopów na odcinkach – 30% ogólnej dÅ‚ugoÅ›ci kanalizacji. Odwodnienie bÄ™dzie siÄ™ odbywaÅ‚o przy użyciu igÅ‚ofiltrów. IgÅ‚ofiltry odprowadzajÄ… wodÄ™ przefiltrowanÄ… zalegajÄ…cÄ… ~ 0,5 m poniżej dna wykopów, dlatego nie zachodzi konieczność oczyszczania tych wód z ewentualnych zawiesin, przed odprowadzaniem do naturalnych cieków.

            Baza materiaÅ‚owo – sprzÄ™towa bÄ™dzie zlokalizowanana na istniejÄ…cym terenie utwardzonym. PrzyszÅ‚y Wykonawca robót budowlano – montażowych zostanie zobowiÄ…zany do posiadania sorbentów na wypadek przecieków olejów i smarów ze sprzÄ™tu budowlanego.

            Planuje siÄ™ przeprowadzenie prób szczelnoÅ›ci i pÅ‚ukanie rurociÄ…gów bÄ™dzie odbywaÅ‚o siÄ™ wodÄ… z istniejÄ…cego gminnego wodociÄ…gu. Ww. czynnoÅ›ci bÄ™dÄ… przeprowadzone sukcesywnie do zaawansowania prac przy budowie rurociÄ…gów, co przyczyni siÄ™ do jednorazowego zużycia maÅ‚ej iloÅ›ci wody. Wody ta bÄ™dzie odprowadzona do istniejÄ…cej oczyszczalni Å›cieków zlokalizowanej w miejscowoÅ›ci Klecie, gmina Brzostek.

2. usytuowania przedsiÄ™wziÄ™cia, z uwzglÄ™dnieniem możliwego zagrożenia dla Å›rodowiska, w szczególnoÅ›ci przy istniejÄ…cym użytkowaniu terenu, zdolnoÅ›ci samooczyszczenia siÄ™ Å›rodowiska i odnawiania siÄ™ zasobów naturalnych walorów przyrodniczych i krajobrazowych oraz uwarunkowaÅ„ miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego:

               

Zgodnie z ,,Planem gospodarowania wodami na obszarze dorzecza WisÅ‚y” (M.P. z 2011 r. Nr 49, poz. 549) (PGW) planowana inwestycja zlokalizowana jest w obszarze Jednolitych Części Wód Powierzchniowych o kodach:

-PLRW200012218552 ,,SÅ‚ony”, stanowi ona silnie zmienionÄ… część wód, której stan okreÅ›lono jako zÅ‚y. Jest to część wód niezagrożona nieosiÄ…gniÄ™ciem celów Å›rodowiskowych. Aktualny stan JCWP, okreÅ›lony na podstawie PaÅ„stwowego Monitoringu Åšrodowiska (2010- 2012) jest zÅ‚y, w tym potencjaÅ‚ ekologiczny – umiarkowany, a stan chemiczny – dobry.

-PLRW200015218719 ,,WisÅ‚oka od Ropy do Pot. Chotowskiego”, stanowi silnie zmienionÄ… część wód, której stan okreÅ›lono jako dobry. Jest to część wód niezagrożona nieosiÄ…gniÄ™ciem celów Å›rodowiskowych. Aktualny stan JCWP, okreÅ›lony na podstawie PaÅ„stwowego Monitoringu Åšrodowiska (2010-2012) jest zÅ‚y, w tym potencjaÅ‚ ekologiczny – umiarkowany, a stan chemiczny – dobry.

            W  Å›wietle zapisów art. 38d ust. 2 ww. ustawy Prawo wodne, celem Å›rodowiskowym dla sztucznych i silnie zmienionych jednolitych części wód powierzchniowych jest ochrona tych wód oraz poprawa ich potencjaÅ‚u ekologicznego i stanu chemicznego, tak aby osiÄ…gnąć dobry potencjaÅ‚ ekologiczny i dobry stan chemiczny wód powierzchniowych, a także zapobieganie pogorszeniu ich potencjaÅ‚u ekologicznego oraz stanu chemicznego.

            Zgodnie z ustaleniami ,,Planu gospodarowania wodami na obszarze dorzecza WisÅ‚y” planowane przedsiÄ™wziÄ™cie realizowane bÄ™dzie w obszarze jednolitej części wód podziemnych (JCWPd) o numerze PLGW2200157 o dobrym stanie wód, niezagrożonej nieosiÄ…gniÄ™ciem ustanowionych dla niej celów Å›rodowiskowych.

            W myÅ›l zapisów art. 38e ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2015 r. poz. 469), celem Å›rodowiskowym dla jednolitych części wód podziemnych jest zapobieganie lub ograniczanie wprowadzania do nich zanieczyszczeÅ„; zapobieganie pogorszeniu oraz poprawa ich stanu oraz ochrona  i podejmowanie dziaÅ‚aÅ„ naprawczych, a także zapewnienie równowagi miÄ™dzy poborem a zasilaniem tych wód, tak aby osiÄ…gnąć ich dobry stan.

            Planowane przedsiÄ™wziÄ™cie  zlokalizowane jest w granicach GÅ‚ównego Zbiornika Wód Podziemnych nr 433 ,,Dolina rzeki WisÅ‚oka”, poza strefami ochronnymi wyznaczonymi dla powierzchniowych i podziemnych ujęć wód.

            Inwestycja znajduje siÄ™ poza obszarem narażonym na niebezpieczeÅ„stwo powodzi od rzeki WisÅ‚oki, wskazanym na mapach zagrożenia powodziowego, opublikowanych pod adresem http://mapy.isok.gov.pl na Hydroportalu MZP i MRP.

RozważajÄ…c oddziaÅ‚ywanie przedsiÄ™wziÄ™cia na cele Å›rodowiskowe ww. jednolitych części wód powierzchniowych i podziemnych należy uznać, iż w zaproponowanym zakresie realizacja analizowanego przedsiÄ™wziÄ™cia nie zagraża pogorszeniu stanu Å›rodowiska wodnego i nie bÄ™dzie powodem nieosiÄ…gniÄ™cia celów Å›rodowiskowych dla jednolitych części wód.

3. rodzaju i skali możliwego oddziaływania rozważanego w odniesieniu do uwarunkowań wymienionych w pkt. 1 i 2 wynikających z :

 

a) zasięg oddziaływania przedsięwzięcia:

                MajÄ…c na uwadze, iż planowana inwestycja dotyczy infrastruktury podziemnej o nieznacznym zaborze terenu, który bÄ™dzie krótkotrwaÅ‚y i okresowy oraz braku likwidacji zadrzewieÅ„ stwierdza siÄ™, że inwestycja nie wpÅ‚ynie istotnie na zmianÄ™ klimatu. W trakcie realizacji oraz eksploatacji wystÄ…pi nieznaczna emisja gazów cieplarnianych wynikajÄ…ca z eksploatacji maszyn budowlanych. Nie wystÄ…pi emisja wilgoci w postaci pary wodnej.

            Przedmiotowe przedsiÄ™wziÄ™cie planowane jest do zrealizowania częściowo w granicach otuliny Czarnorzecko – Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego, funkcjonujÄ…cego na mocy UchwaÅ‚y Nr XLVIII/990/14 Sejmiku Województwa Podkarpackiego z dnia 23 czerwca 2014 r. w sprawie Czarnorzecko – Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego (Dz. Urz. Woj. Podkarpackiego z 2014 r. poz. 1944). Najbliższym obszarem Natura 2000 jest obszar majÄ…cy znaczenie dla Wspólnoty WisÅ‚oka z DopÅ‚ywami PLH180052 znajdujÄ…cy siÄ™ w odlegÅ‚oÅ›ci ok. 0,8 km od terenu wskazanego pod przedmiotowÄ… inwestycjÄ™.

            Jak podano w przedÅ‚ożonej dokumentacji, przedsiÄ™wziÄ™cie polegać bÄ™dzie na budowie sieci kanalizacji sanitarnej wzdÅ‚uż istniejÄ…cych dróg gminnych oraz na terenach rolnych, bÄ™dÄ…cych wÅ‚asnoÅ›ciÄ… prywatnÄ…. Inwestycja prowadzona bÄ™dzie w taki sposób, aby nie kolidować z istniejÄ…cymi drzewami i krzewami, w zwiÄ…zku z tym nie zajdzie konieczność ich wycinki.

            Zgodnie z przedÅ‚ożonym uzupeÅ‚nieniem do Karty ,,Nie bÄ™dzie wystÄ™powaÅ‚o niebezpieczeÅ„stwo zbliżania projektowanej kanalizacji do drzew i krzewów”, dlatego nie zaproponowano sposobów zabezpieczania drzew i krzewów przed możliwoÅ›ciÄ… ich uszkodzenia podczas prowadzenia prac. Ponadto realizacja inwestycji przewiduje system pracy polegajÄ…cy na sukcesywnym zasypywaniu wykopów zaraz po wymontowaniu rurociÄ…gu (otwarte wykopy nie bÄ™dÄ… pozostawiane na noc), co uniemożliwi uwiÄ™zienie w nich maÅ‚ych zwierzÄ…t. Realizacja inwestycji wymagać bÄ™dzie przekroczenia potoku DÄ™brna, które wykonane zostanie metodÄ… przewiertu sterowanego, w celu unikniecia uszkodzenia dna i skarp potoku.

 

b)brak możliwości generowania oddziaływań o charakterze transgranicznym:

                BiorÄ…c pod uwagÄ™ lokalizacjÄ™ wnioskowanego zadania w znacznej odlegÅ‚oÅ›ci od granicy paÅ„stwa oraz jego przewidywany lokalny zasiÄ™g oddziaÅ‚ywania na etapie realizacji i eksploatacji, nie zachodzÄ… możliwoÅ›ci generowania oddziaÅ‚ywaÅ„ o charakterze transgranicznym.

c) wielkość i złożoność oddziaływania, z uwzględnieniem obciążenia istniejącej infrastruktury technicznej, prawdopodobieństwa oddziaływania, czasu trwania, częstotliwości i odwracalności oddziaływania:

Emisje i uciążliwoÅ›ci powstajÄ…ce na etapie realizacji planowanego przedsiÄ™wziÄ™cia bÄ™dÄ… miaÅ‚y charakter krótkotrwaÅ‚y, przemijajÄ…cy i ustÄ…piÄ… z chwilÄ… zakoÅ„czenia prac budowlanych. 

 

Biorąc pod uwagę zakres, lokalizację i rodzaj przedsięwzięcia, a także charakter i skalę generowanych oddziaływań na środowisko stwierdzam, że przedsięwzięcie nie wymaga przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko, tym samym oceny wymaganej art. 6.3 Dyrektywy Rady 92/43/EWG z dnia 21 maja 1992 r. w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory.

            Informuje jednoczeÅ›nie, że decyzja o Å›rodowiskowych uwarunkowaniach nie zezwala na przeprowadzenie czynnoÅ›ci zakazanych w stosunku do gatunków chronionych – decyzje te wydane sÄ… w odrÄ™bnych postanowieniach i majÄ… inny charakter, dlatego też w przypadku gdy realizacja przedsiÄ™wziÄ™cia bÄ™dzie wiÄ…zać siÄ™ z Å‚amaniem zakazów obowiÄ…zujÄ…cych w stosunku do gatunków roÅ›lin, zwierzÄ…t i grzybów objÄ™tych ochronÄ… gatunkowÄ…, konieczne bÄ™dzie uzyskanie stosownych zezwoleÅ„, o których mowa w art. 56 ww. ustawy o ochronie przyrody.

 

Po zapoznaniu siÄ™ z informacjami zawartymi w przedÅ‚ożonej dokumentacji, uwzglÄ™dnieniu kryteriów selekcji okreÅ›lonych w art. 63 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostÄ™pnianiu informacji o Å›rodowisku i jego ochronie, udziale spoÅ‚eczeÅ„stwa w ochronie Å›rodowiska oraz o ocenach oddziaÅ‚ywania na Å›rodowisko, na podstawie których dokonano analizy przewidywanych oddziaÅ‚ywaÅ„ przedsiÄ™wziÄ™cia na poszczególne elementy Å›rodowiska, bÄ™dÄ…ce w zasiÄ™gu jego oddziaÅ‚ywania, stwierdzono brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaÅ‚ywania na Å›rodowisko dla przedmiotowego zadania i sporzÄ…dzenia Raportu o oddziaÅ‚ywaniu na Å›rodowisko.

Ponadto zgodnie z art.   64 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostÄ™pnianiu informacji o Å›rodowisku i jego ochronie, udziale spoÅ‚eczeÅ„stwa w ochronie Å›rodowiska oraz o ocenach oddziaÅ‚ywania na Å›rodowisko (tekst jednolity Dz.U. z 2013r., poz. 1235 z późn. zm.) zasiÄ™gniÄ™to opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Åšrodowiska w Rzeszowie, który pismem z dnia 09.11.2015r. znak:WOOÅš.4240.2.42.2015.KR.9 wyraziÅ‚ opiniÄ™ o braku koniecznoÅ›ci przeprowadzenia oceny oddziaÅ‚ywania na Å›rodowisko przedsiÄ™wziÄ™cia  oraz PaÅ„stwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w DÄ™bicy: postanowienie z dnia 29.09.2015r. znak: PSNZ.465-39/15, który wyraziÅ‚ opiniÄ™ o braku potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaÅ‚ywania przedsiÄ™wziÄ™cia na Å›rodowisko.

 

 

BiorÄ…c powyższe pod uwagÄ™ postanowiono jak w sentencji.                    

                                                                                                              Burmistrz

Na niniejsze postanowienie nie przysÅ‚uguje zażalenie.                       Wojciech Staniszewski                                                                                                                                                                                                         

 
informacje wprowadziÅ‚:Grzegorz Kud³acz
informacje wytworzyÅ‚:Grzegorz Kud³acz
data dodania: 23 Listopada 2015
data modyfikacji: /
data wyworzenia: Grzegorz Kud³acz / 23 Listopada 2015